Blog o śmierci w popkulturze
Audiobooki

#1 ♥3 audiobooki – Kopińska, Bonda, Galbraith

Recenzje audiobooków

Wraz z urodzeniem dziecka muszę przyznać bez bicia – ilość czasu poświęcanego na czytanie książek zdecydowanie się skurczyła. W ogóle ilość czasu poświęcanego na cokolwiek innego niż opieka nad niemowlakiem nagle drastycznie zmalała. Z pomocą przyszły audiobooki, których z powodzeniem słucham podczas spacerów z wózkiem czy wykonywania domowych prac w czasie drzemek najmłodszego członka rodziny.

Audiobooki i ich zalety:

  • można słuchać go podczas spacerów, uprawiania sportu, dojazdów do pracy czy prac domowych
  • słuchanie osób, które profesjonalnie zajmują się “głosem” – aktorów i lektorów to duża przyjemność. Dobry audiobook nie jest tylko “przeczytany” – lektor “gra” swoim głosem i jest to niezwykle trudne, moim zdaniem, zajęcie.
  • pozwala zwrócić uwagę na inne szczegóły, niż kiedy samemu się czyta – mam wrażenie, że zapamiętuję więcej detali z audiobooków niż z książek drukowanych
  •  niektóre z nich to gigantyczne słuchowiska z efektami dźwiękowymi i rzeszą aktorów – takie filmy bez obrazów

Postanowiłam wybierać po kilka i co jakiś czas zamieszczać ich krótkie recenzje. Nie będę tutaj polecać konkretnego serwisu czy sklepu, bo wszystko zależy od tego ile słuchacie i czy zależy wam na nieograniczonym dostępie do plików w streamingu, a może wolicie mieć MP3? A może żeby było taniej czy żeby mieć płytę na półce? Możliwości i rodzajów abonamentów jest kilka – warto sprawdzić dedykowane temu serwisy ale też księgarnie. Są też strony na których można legalnie pobrać darmowe audiobooki, ale ich wybór jest dużo mniejszy.

A teraz polecane przeze mnie tytuły:

Polska odwraca oczy – Justyna Kopińska

Polska odwraca oczy - audiobookiKsiążka ta wywołuje w czytelniku niedowierzanie, że sytuacje w niej opisane mogą mieć miejsce w środku Europy XXI wieku. Justyna Kopińska boleśnie ukazuje wszystkie grzechy i patologie Polski. Korupcja, bezduszność, kumoterstwo, nienawiść do kobiet, zaniedbania, agresja – to tylko początek długiej listy. Dobrze, że opisane w książce historie ujrzały światło dzienne, bo w niektórych przypadkach miało to wpływ na zakończenie tych spraw. Źle, że w ogóle mogły kiedykolwiek się wydarzyć. Kiedykowiek i gdziekolwiek. “Polski odwraca oczy” nie można przestać słuchać – w reportażu o żonie Trynkiewicza robiło mi się niedobrze, w “Elbląg odwraca oczy” nie mogłam powstrzymać łez. Po zakończeniu audiobooka odetchnęłam, że to już koniec. Z ciężkim sercem bardzo polecam. Czyta niezastąpiona i jedyna w swoim rodzaju Krystyna Czubówna.

Jedwabnik – Robert Galbraith

Audiobook - Jedwabnik“Jedwabnik” to przykład słuchowiska w którym lektor powoduje, że książka staje się lepszą wersją siebie. J.K Rowling (autorka “Harrego Pottera”) wydała “Jedwabnika” pod pseudonimem i podobno do momentu wyjawienia prawdziwej tożsamości autora książka nie była jakimś ogromnym sukcesem. To lekki, bardzo brytyjski kryminał (druga z trzech części sagi o Cormoranie Strike’u). Książka niby współczesna, ale klimatem mocno przywołująca ducha wiktoriańskiej Anglii. Moim zdaniem książka nie jest ani wybitna ani bardzo kiepska. To taki “porządny” kawałek dość wciągającej prozy. Czyta Maciej Stuhr, którego każde słowo jest jak balsam na moje serce i to on powoduje, że z pewnością sięgnę po dwa pozostałe tomy.

Pochłaniacz – Katarzyna Bonda

Audiobook "Pochłaniacz" - recenzja

Zawsze uważałam za wielką niesprawiedliwość losu, że można jednocześnie tak pisać i tak wyglądać jak Katarzyna Bonda.

“Pochłaniacz” to  dwutorowa opowieść – współczesny kryminał i wątek gangsterski z szalonych lat dziewięćdziesiątych. Mnogo tutaj od postaci i wątków a na pochwałę zasługuje kompozycja książki. Historia opowiedziana jest niejako od środka. Potem dowiadujemy się faktów z przeszłości: czyli jak to się stało i z przyszłości: czyli kto zabił. Pomimo wielu bohaterów i historii całość zgrabnie się łączy i naprawdę wciąga. Niestety, nie przekonała mnie Agata Kulesza w roli lektora – ale być może to dlatego, że tak jak w muzyce zdecydowanie wolę męskie głosy.

Zachęcam do słuchania a w moim telefonie goszczą nowe, bardzo obiecujące tytuły!
A o zaletach innej “książkowej” technologii, czyli czytnika e-booków przeczytacie tutaj.


Zapraszam też do mojego facebooka i instagrama!

Article written by:

Amatorka kryminałów - tych na papierze i tych na ekranie. Niekoniecznie tych z hollywoodzkich ekranów i promocji w księgarniach. Lubię skandynawskie krajobrazy, rower i meksykańskie jedzenie.