Blog o śmierci w popkulturze
Wokół książek

Czytnik e-bookow – dlaczego warto go mieć?

Kindle - czytnik e-booków

Czytniki e-booków nie są już żadną nowością  – zadomowiły się w naszej rzeczywistości na dobre. Nie zastąpiły one papierowych  książek, które nadal z wielką przyjemnością kupuję – raczej z powodzeniem funkcjonują obok nich. Ci, co po papierowe książki nie sięgali nie czytają ich na czytniku.

W większości przypadków wolę sięgnąć po tradycyjną książkę. Są jednak sytuacje, w których czytniki e-booków sprawdzają się doskonale – w moim domu tradycyjne i nowoczesne media zaczęły funkcjonować równolegle. Myślałam też, że wszyscy, którzy mieliby ustosunkować się do posiadania tych urządzeń już dawno to zrobili, ale nadal zdarza mi się spotykać osoby które rozważają zakup czytnika. Oto moje powody, dla których uważam, że warto mieć czytnik e-booków:

 1.  Idealnie sprawdza się w podróży
  Jest lekki, poręczny, bateria trzyma naprawdę długo. Można nagrać nie na niego naprawdę mnóstwo książek, których wszystkich nie zabierzemy przecież do walizki.
 2. Pozwala zaoszczędzić miejsce
  W torebce, w walizce, ale też na półce – na czytnik można zgrać jakieś 1200 książek. A kiedy uda się zapełnić cały, można zgrać je na dysk i zacząć zabawę od początku. Wygodny jeśli lubicie czytać w komunikacji miejskiej – szczególnie jeśli to tomiszcza w stylu “Stulecia detektywów”.
 3. Umożliwia dostęp do książek, które trudno kupić w Polsce
  Z tego korzysta głównie mój mąż – o ile wybór książek po angielsku/niemiecku jest już spory, to książki po hiszpańsku ją niestety bardzo drogie, a zamawianie przesyłki z Hiszpanii również do najtańszych nie należy. Kupujemy przy okazji wakacji w krajach hiszpańskojęzycznych lub właśnie ściągamy na czytnik. To samo dotyczy branżowych, najczęściej angielskojęzycznych publikacji które ciężko kupić w księgarniach.
 4. Jest świetny, jeśli chcemy przeczytać książkę, ale nie jesteśmy przekonani, czy chcemy ją mieć fizycznie na półce.
  Często kupuję na czytnik książki, które chciałabym przeczytać ale jednocześnie nie muszę ich mieć w papierowej postaci (tak było np. z ostatnim Wiedźminem o którym słyszałam wiele niekoniecznie pozytywnych opinii – kupiłam go na czytnik i w efekcie byłam zadowolona, bo książka nie podobała mi się jakoś szczególnie, ale jako fanka Geralta  m u s i a ł a m  przeczytać ją, jak tylko się pojawiła).
 5. Można na niego ściągać darmowe e-booki
  Jest trochę stron z których całkowicie legalnie można ściągać darmowe e-booki, czasem również niektóre księgarnie internetowe mają w ofercie książki do ściągnięcia za 0 zł. Prawdą jest że nie są to najbardziej topowe publikacje, ale od czasu do czasu można znaleźć coś ciekawego.
 6. E-booki są tańsze i ekologiczne
  To coś co przekona minimalistów, obrońców środowiska i zwykłe sknery.

Nie chcę tutaj pisać o technicznych aspektach tego urządzenia (jest wiele miejsc w internecie w których bardziej “techniczni” ode mnie przeanalizowali wszelkie dostępne czytniki w każdym możliwym aspekcie)- dla mnie jest idealne: proste w obsłudze, lekkie, nieduże i oczy nie męczą się przy czytaniu tak, jak podczas korzystania z tabletu czy telefonu. Na pewno czytanie książek na czytniku jest dużo wygodniejsze niż na jakimkolwiek elektronicznym urządzeniu. Ja w każdym razie nie oddałabym mojego czytnika za nic.

Article written by:

Amatorka kryminałów - tych na papierze i tych na ekranie. Niekoniecznie tych z hollywoodzkich ekranów i promocji w księgarniach. Lubię skandynawskie krajobrazy, rower i meksykańskie jedzenie.